Maldivi

Većina turističkih destinacija ima zvučne krilatice kojima mami turiste da odaberu baš njihovu zemlju za svoje putovanje iz snova. Slogani ponekad odgovaraju stvarnoj ponudi pojedine destinacije, no zna se dogoditi da otputujete s velikim očekivanjima i doslovce se razočarate na licu mjesta. Maldivi se najčešće reklamiraju kao raj na zemlji. Pretenciozno, zar ne? Barem sam ja tako mislila dok doslovce nisam stupila nogom na jedan od mnogobrojnih maldivskih otoka i rekla “ovo je raj na zemlji”.

 

Kao najveći mogući stereotip suprug i ja smo odabrali Maldive za naš medeni mjesec. No, pripreme nisu bile lake. Na samom početku planiranja puta iznenadilo me muževo gunđanje da “kaj ćemo tamo, jer da na Maldivima nema niš osim sunca, mora, palmi i pijeska”. Takvu reakciju bih i očekivala da je riječ o osobi koja preferira aktivan oblik odmora, ali on je po prirodi najveći hedonist kojeg poznajem pa me zbunio svojim buntovničkim njurganjem prilikom promišljanja o odabiru destinacije. Drastična situacija zahtijevala je drastične mjere, pa sam posegla za konkretnim argumentima i rekla “gle, ak’ ne odemo sad, možda ih više neće ni biti ako se ikad kasnije odlučimo”, aludirajući na globalno zatopljenje i prijetnju kako će otoci nestati zbog izdizanja morske razine obzirom da je prosječan maldivski otok visok do 2 metra nadmorske visine. I odluka je napokon pala – idemo na Maldive, pa kud puklo da puklo!

 

 

MALO FAKTOGRAFIJE

 

Republika Maldivi otočna je država u Indijskom oceanu, a čini ju oko 1.200 otoka grupiranih u 26 atola. Na oko 200 otoka živi lokalno stanovništvo, dok se daljnjih 80-tak otoka koristi isključivo za turizam. Pojedini turistički otok čini “resort” odnosno ljetovalište za sebe i nudi sve što vam treba na jednom hedonistički orijentiranom odmoru. Otoci su nastali na podmorskom maldivskom grebenu, koraljne su građe i formiraju atole, skupine otoka koji okružuju lagunu intenzivno tirkizne boje. Otoci se prostiru na ukupno 90 tisuća četvornih kilometara, od kojih samo 298 četvornih kilometara izvire iznad Indijskog oceana. Upravo zato je fascinantno gledati vodenu površinu iz zraka dok letite nad maldivskim otočjem. Raznolikost prirodnih formacija otoka jednostavno oduzima dah i to su obično prve fotografije koje nastanu na putovanju.

 

Mnogo zanimljivosti se veže uz Maldive, poput činjenice da je 99% površine Republike Maldivi prekriveno vodom, te da su Maldivi najravnija, a ujedno i najniža država na svijetu, jer najviša točka otočja iznosi 2,3 metra i nalazi se na otoku Villingili koji je dio atola Adduu na krajnjem jugu zemlje. Maldivi su ujedno i središte jednog od najvećih i najbogatijih koraljnih područja na Zemlji. Samo ime zemlje potječe iz sanskrta od riječi maladvipa što znači “vijenac otoka”.

Službena religija je islam, a jezik većine stanovništva je divehi. Maldivci su potomci najranijih doseljenika iz Arabije, istočne Afrike i indijskog potkontinenta koji otočje naseljavaju već u IV. stoljeću prije Krista. Većina stanovništva živi u malim seoskim naseljima. Stanovništvo Maldiva je mlado, a udio nepismenih manji je od 5%. Za razliku od Hrvatske, mlađi od 15 godina čine 44%, a stariji od 65 godina samo 3% stanovništva. Ako odsjedate u resortu, susrest ćete se s lokalnim stanovništvom među hotelskim osobljem, no najbolje je posjetiti lokalne otoke kako biste osjetili atmosferu autohtonog života Maldivaca ili otići u Malé, što mi nažalost nismo stigli.

 

Malé je glavni grad Republike Maldivi i ujedno najnaseljeniji. Kada slijećete u Malé imate izvrstan pogled na grad, jer se zračna luka nalazi na susjednom otoku Hulhulé. Grad Malé otok je promjera manjeg od dva kilometra i površine oko četiri kvadratna kilometra. Maksimalno je izgrađen i na njemu živi oko 80.000 stanovnika. Ako želite osjetiti što znači vreva grada, gužve i kaos, posjetite Malé. Glavni grad poslovno je i trgovačko središte države, te predstavlja zanimljivu destinaciju za shopping i obilazak kulturno-povijesnih znamenitosti.  

 

Maldivi se nalaze na ekvatoru, tako da svaki dan sunce izlazi oko šest sati ujutro, a zalazi oko šest sati popodne. Godišnjih doba u klasičnom smislu nema, no postoje sušno i kišno razdoblje. Prosječna temperatura kreće se u rasponu od 26-32°C, s time da kišno razdoblje karakteriziraju neznatno niže temperature od 25°C, češći vjetar, te slabiji ili jači pljuskovi. Suhi monsun traje od studenog do travnja, dok ljetni jugozapadni monsun traje od lipnja do kolovoza kada ujedno ima i najviše padalina. Klima je tropska, vruće je i vlažno, ali na strani otoka koji je okrenut prema laguni i gdje smo mi boravili stalno je puhao povjetarac, pa je osjećaj temperature uvijek bio oko ugodnih 27°C. More je također kontinuirano ugodno toplo temperature između 26 i 28°C. Na otocima nema rijeka i potoka, a Maldivci pitku vodu dobivaju desalinizacijom. Gospodarstvo se temelji na turizmu i ribarstvu, dok je hrana bazirana na ribi, piletini i riži, uz snažan utjecaj indijske kuhinje.  

 

 

KURAMATHI – NAŠ IZBOR

 

Za naš medeni mjesec odabrali smo jedan od većih otoka, jer smo htjeli više sadržaja i mogućnost dužih šetnji. Kuramathi nam je sve to omogućio. Dugačak 1,5 km otok na strani lagune ima divne plaže na kojima vas stalni povjetarac lišava osjećaja sparine, dok se s druge strane otoka nalaze koraljni grebeni idealni za višesatno istraživanje bogatog podmorja. Mnoštvo restorana i kafića logično raspoređenih po otoku omogućili su veliki izbor očaravajućih lokacija za popodnevno ispijanje koktela uz promatranje zalaska sunca.

 

Od večernjih sadržaja u stalnoj su ponudi kino na otvorenom, disko večeri, karaoke u Havana klubu koji nudi bogat izbor cigara ili pak plesne večeri uz pratnju živog benda ili DJ-a.

 

Kako je na otoku apsolutno sve skupo, najpovoljnija opcija je odabrati all inclusive paket. U našem resortu all inclusive je podrazumijevao doručak, ručak i večeru, neograničenu konzumaciju velikog broja koktela i pića u svim barovima, kao i minibaru u sobi, izbor jednodnevnih izleta, te najam peraja i maski za ronjenje. Manji paket koji možete uzeti je puni pansion, no u tom slučaju bankrotirat ćete na banalnoj stvari poput flaširane vode (desalinizirana nije preporučljiva za piće) koja košta 3 dolara po boci od pola litre, a na tropskom otoku voda je zaista neophodna i to u većim količinama.

 

Delirična sreća i uzbuđenje javilo se čim smo se približi našem otoku bujne zelene vegetacije s golemim palmama, biserno bijelim pješčanim plažama i nevjerojatnom tirkiznom bojom vode. Čim zakoračite nogom na otok, najbolje je da cipele spremite u ormar, odložite prtljagu u sobu i prošetate bosi po pješčanoj plaži. Jednostavna relaksacija za um i tijelo, istovremeno prirodni peeling i masaža stopala, te nevjerojatan osjećaj slobode prvi su znakovi da ste na odmoru.

 

Tijekom boravka na Maldivima zapravo vam ne treba ništa osim badića i lagane ljetne odjeće. Obuća i konkretnija odjeća potrebni su vam samo ako idete u posjet lokalnim otocima gdje živi lokalno stanovništvo, pa se iz poštovanja prema njihovoj kulturi i običajima turistima daje jasan naputak da prekriju ramena i bedra. Bez obilja kreme za sunčanje i sunčanih naočala nemojte niti kretati na put. Teško je opisati, posebice ako imate svijetlu boju očiju, koliko može biti neugodan osjećaj šetati po plaži i pokušavati gledati ispred sebe dok sunce na ekvatoru blješti dodatno se reflektirajući na pijesku i površini mora. Također, kremu za sunčanje treba nanijeti vrlo detaljno i bogato, jer nakon 15 minuta na iznimno jakom suncu ako ste promašili namazati koji dio tijela, ubrzo ćete vidjeti, a krajem dana i osjetiti kroz vrlo neugodno i bolno peckanje konkretno izgorjele kože. Čarape, duge hlače ili općenito duge rukave možete slobodno ostaviti doma, jer na Maldivima zaista nisu potrebni. Temperature su idealne čak i za izuzetno zimogrozne osobe poput mene. Da ne bi bilo zabune, ponijela sam ja trenirku za svaki slučaj, ali ju nisam koristila. Toplo preporučam ponijeti i električni aparat za komarce, dobro će vam doći u sobi, kao i repelent koji obavezno nanesite na kožu prije boravka na otvorenom u večernjim satima. Na otoku se ne preporuča ništa kupovati, jer je jednostavno preskupo. Hvar i Dubrovnik nisu ni do koljena cijenama u lokalnoj suvenirnici na otocima, a ponuda je vrlo ograničena. Spa je vjerojatno divan, ali jako skup. Masaže koštaju od 700 kn za klasičnu masažu leđa od pola sata, pa na više.

 

Svaki resort ima individualiziranu ponudu smještaja i sadržaja. Sve o čemu ćete dalje u tekstu moći čitati odnosi se na otok Kuramathi, jer nismo imali novaca da obiđemo više resorta (ali kad osvojim jackpot…). U okviru ponude smještaja u svim resortima vjerojatno su najpopularnije vile na vodi. To je ujedno i najskuplji oblik smještaja, za kojim nismo posebno patili, pa čak i da smo imali novaca, to ne bi bio naš prvi izbor. Odabrali smo bungalov na plaži koji se ispostavio kao dobitna kombinacija lako dostupne plaže, ali i privatnog prostora na otvorenom, jer je terasa bungalova zakrivena bujnim zelenilom od pogleda šetača. Bungalovi od 70 m2 vrlo su lijepo dizajnirani s naglašenim tropskim karakterom. Izgrađeni većinom od drva i slame nisu nimalo pretenciozni, ali su dovoljno posebni i lijepo uređeni da se osjećate opušteno i ugodno boraveći u prostoru. Najbolji dio je svakako tuš na otvorenom koji se nalazi u mini dvorištu s biljkama u zadnjem dijelu bungalova.

 

Neopisiv je osjećaj tuširati se stojeći na podlozi od kamenih oblutaka gledajući u plavo nebo, šareno cvijeće i drvo banane koje raste tik uz bungalov. Umjesto asfaltiranih ulica do većine sadržaja dolazite pješčanim putevima kroz bujno tropsko raslinje koje dobro dođe kao zaštita od uzavrelog sunca, posebice ako ste bljedunjavi poput mene (Edward Cullen je ništa naspram mog porculanskog tena). Suprugova pretpostavka da se na otoku nema što za raditi osim izležavati ispod palme i gledati u more (što se na kraju ispostavilo kao njegov najdraži oblik provođenja vremena na otoku), ubrzo je negirana, jer Kuramathi nudi teretanu, tenis, wellness, vrlo bogatu gastronomsku ponudu u nekoliko restorana na otoku, kino na plaži pod zvjezdanim nebom, Wine and Cigar bar, karaoke, DJ večeri, disco na otvorenom, tematska predavanja o flori i fauni otoka, te cijeli spektar vodenih sportova i podvodnih aktivnosti. A ako vam dosadi boravak na otoku, u ponudi su i svakodnevni izleti na susjedne otoke, jednodnevna krstarenja, big game fishing, ronjenje s bocama, ribolov i slične aktivnosti na otvorenom.

 

Priroda je doslovce fascinantna. Hrpa zelenila svugdje oko vas, a najviše je visokih palmi s kokosima koje zaposlenici resorta redovito ruše kako ne bi nekome od šetača pali na glavu. Pad kokosa s te visine može završiti poprilično pogubno (doslovno). Skinuti kokosi koriste se za pripremu brojnih slastica koje se nude u restoranima. Super su stabla s mini zelenim bananama koje osoblje također bere i koristi za gastronomske poslastice.

 

Od životinjskog svijeta najviše sam uživala u pjevu ptice koju nikada ne vidiš, ali ju stalno čuješ. Najglasnija je, a njezino zvonko glasanje mogu jedino usporediti s ritmom motora automobila koji vječno pokušavaš pokrenuti – daješ mu gasa, zalaufa se, ali nikako da upali. Teško za opisati, ali da ju čujete znali bi na što mislim.

 

Fora su i mali gušteri, šareni, živahni malci koji su bili posvuda i dok hodaš vidiš ih kako trčkaraju lijevo-desno samo da se maknu s puta. Najviše sam se bojala ogromnih šišmiša koji se, navodno, hrane samo voćem kako mi je kasnije objašnjeno, ali su duplo veći od onih koje susrećete u Hrvatskoj i aktivni su tijekom cijelog dana, posebice u sumrak. Raspon krila im je popriličan, pa su baš upečatljivi kada ih vidite u letu. Od letećih spodoba najbolji prijatelj nam je bila siva čaplja koja se toliko udomaćila među ljudima da je znala prošetati između ležaljki, a najfascinantnija je u letu tik iznad vodene površine.

 

Morski svijet je podjednako zadivljujuć. Vidjeli smo meni najdraže dupine, a stalno društvo ronioca i plivača su i grebenski morski psi, koji ne napadaju ljude, kako mi je također kasnije objašnjeno, no ako ste poput mene do svoje sedme godine života odgledali sve nastavke filma Ralje, to vas previše i ne tješi, posebice kad se susretnete s njim lice u lice u zaista ne tako dubokoj vodi. No, moram priznati da sam se nakon par dana čak i ja okuražila i nisam više toliko trzala kad bi mi se morski pas iz dubine pojavio u kadru. Nakon što sam se u druženju s morskim psima uvjerila da mi je srce vrlo zdravo i neće okinuti na pretjerani strah, posvetila sam se ljepšim stanovnicima podmorja.

Carstvo šarenih ribetina, riba i ribica je nevjerojatno, ne samo zbog toga što su totalno deliričnih boja koje također nisu fotošopirane na razglednicama i u knjigama, već su im oblici totalno nadrealni: od papiga ribe s divnim ljubičasto-zeleno-plavim tonovima i kljukastim ustima do riba koje imaju dodatni istak iznad očiju pa djeluju poput nekog Klingonca iz Zvjezdanih staza. Ovo su sve visokoprofesionalni opisi nad kojim bi se svaki pravi oceanolog zgrozio, no od njih ni ne očekujem da će čitati turističko iskustvo posjeta Maldivima, pa mi je odmah lakše. Posebno me razveselilo što smo vidjeli i morsku kornjaču, koja je vrlo brzo pobjegla u morske dubine, jer ih se ne viđa često oko grebena na našem otoku već su organizirani izleti do drugog grebena gdje ih je puno više obitava.

 

 

Vidjeli smo i veličanstvene raže, ali ne prilikom ronjenja već su na otoku imali organizirano hranjenje raža. Čovjek bi ušao u vodu do koljena i oko njega bi se okupio popriličan broj reprezentativnih primjeraka raža koje su čekale svoj zalogaj. Došli bi naravno i morski psi vidjeti ima li koja poslastica za njih. Smiješni su bili buljooki rakovi (još jedan stručni termin) koji su čekali na plaži da zgrabe ostatke, kao i čaplje u daljini, vjerojatno zadnje u lancu grupnog hranjenja.

 

Tijekom popodnevnog odmora uz koktele u baru smještenom na samoj plaži imali smo svakodnevno društvo malih sramežljivih račića koji se sa svojim školjka kućicama bojažljivo kreću samo kada ne osjete vibracije i ne vide nikoga u blizini. Ako ste dovoljno strpljivi i pričekate uz njih, nakon nekog vremena će se okuražiti i izviriti da vide je li zrak čist za prolazak. Postoje i rakovi koji su aktivni većinom po noći, pa kad ujutro dođete na plažu vidite hrpu rupa u pijesku koje su oni iskopali, a ako idete u večernju šetnju plažom vidjet ćete čitave kolonije rakova kako vam bježe pod nogama i skrivaju se u te iste rupe. Smiješni su, bijeli s ispupčenim očima, hodaju bočno i vrlo su brzi. Vjerojatno sam zaboravila još hrpu životinja, ali s ovima smo se često susretali uživo, pa su mi ostale u sjećanju.

 

Svakako treba spomenuti i nevjerojatno zvjezdano nebo, nešto što vam fali kada živite u gradu gdje javna rasvjeta remeti ljepotu noćnog neba. Zalasci sunca su posebna priča, bilo da su kristalno čisti bez oblačka ili dodatno dramatizirani oblacima. Toplo preporučam i dizanje u zoru (na što me trebalo poprilično nagovarati) jer gledanje izlaska sunca kada voda iz minute u minutu mijenja boju od plavosive, preko intenzivno tirkizne do modre, te doživljaj prigušene svjetlosti uz koju promatrate odnos neba, vode i pijeska poseban je doživljaj.

 

 

Najljepši dio odmora bile su šetnje po pješčanom sprudu koji se za vrijeme oseke proteže skoro dva kilometra u daljinu. Šetnja po njemu je moguća samo u rano jutro ili kasno popodne i sumrak obzirom da se nemate gdje skloniti od jakog sunca. Izuzetno je romantično kad se nađete na malom komadićku pijeska s tri strane okruženi morskim prostranstvom.

Također su nam u lijepom sjećanju ostali izleti na susjedne otoke Rasdhoo i Ukulhas gdje smo vidjeli kako živi lokalno stanovništvo. Posjetili smo i susjedni resort Veligandu koji je toliko malen da smo za negdje pet do sedam minuta napravili cijeli krug oko otoka. Posebno iskustvo bio je  roštilj na pustom otočiću Madivaru gdje je iz ogromne rupe ispod drvenog stola izašao ogroman pauk izgledom vrlo sličan tarantuli. Recimo da naglo više nisam bila gladna i pričekala sam na obali ostatak ljudi da završe s ručkom i da krenemo natrag na naš otok. Apsolutno najnevjerojatnije iskustvo bilo je kroz plićak propješačiti s jednog na drugi otok, te zaroniti u prirodni bazen u središtu pustog pješčanog otoka Madivaru Finolhu. Zaroniš, a ispod ne vidiš ništa osim dubokog plavetnila – niti jedne morske biljke, ribe ili račića na vidiku, samo pijesak i duboko modro more.

 

Ako volite egzotičnu prirodu, ako uživate u moru, suncu i pijesku i ako imate vremena i novaca Maldivi su vječno dobar odabir. Otok možete odabrati ovisno o tome kakav odmor želite: hedonističko uživanje na manjem privatnijem otoku s manjim brojem gostiju ili aktivniji odmor na većem otoku s više aktivnosti i sadržaja za cijelu obitelj. Prije nekoliko godina ukinute su zabrane ugošćivanja stranaca na otocima nastanjenim lokalnim stanovništvom, pa se sve više lokalnih otoka turistički razvija, tako da osim resorta imate opciju biti smješteni na lokalnom otoku i boraviti uz autohtono stanovništvo gdje su cijene znatno povoljnije, a iskustvo daleko autentičnije. Sve ovisi što želite od odmora, no uvjerena sam da postoji otok za svakog od nas.

 

Obzirom da sve ljepote Maldiva jednostavno nisu stale u tekst, dodatne fotografije možete pogledati u zasebnoj galeriji na linku: GALERIJA FOTOGRAFIJA – MALDIVI