29.11.-19.12.2024., Muzej Croata insulanus Grada Preloga
“Volim vjerovati da su putovanja i susreti kroz slikovnice, knjige, glazbu i ostale grane umjetnosti bogatstvo koje oplemenjuje kako one koji stvaraju umjetnost, tako i one koji se s njome susreću. Voljela bih da baš svatko dobije priliku za putovanja i susrete koje nam nudi svijet umjetnosti.”
Željka Mezić
Svijet ilustracije je svijet čiste imaginacije! Svijet čudnovatih, neobičnih priča koje nas iz puke svakodnevnice uvode u nešto posve novo, nedoživljeno, nedosanjano i otvaraju mogućnost ”što ako”?
Ilustracija je u pravilu vezana za tekst, ali ona ujedno predstavlja i platformu za istraživanje vizualnog razmišljanja. O njezinoj važnosti govori i činjenica da je čovjek prije nego što je naučio govoriti komunicirao upravo putem crteža/slike. I dandanas dijete započinje likovni govor crtežom kao osnovom likovnog predstavljanja stvarnosti. Utoliko su upravo slikovnice od presudne važnosti za najraniju dob djece. One nas uče o emocijama i doživljaju svijeta u kojem živimo, ali i mogućnostima i potencijalima onoga što možemo postati. Ilustracija istovremeno možda ponajviše govori o onome duboko skrivenome u svima nama, što predstavlja paralelan svijet našoj realnosti, a to je svijet mašte.
Željka Mezić profesionalno se bavi ilustracijom od 2001. godine te je do sada ilustrirala mnoge udžbenike, knjige, slikovnice i zbirke poezije. Ujedno je napisala čak šest autorskih slikovnica, a svoje priče i pjesme objavljivala je i u časopisima “Radost” i “Prvi izbor”. Izložba “Putovanja i susreti” svojevrsna je intimna retrospektiva putem koje se dubinski upoznajemo sa svijetom ilustracije Željke Mezić. Autorica se predstavlja pomnom selekcijom radova iz 12 slikovnica, jedne knjige i jednog umjetničkog projekta, koji su nastali u periodu od 2010. do 2021. godine. Predstavljeni radovi ukazuju na svu širinu i bogatstvo autoričinog umjetničkog djelovanja u mediju ilustracije. Iako je oblikovanje ilustracija uvjetovano nizom različitih zakonitosti koje ovise o namjeni publikacije i ciljanoj publici, važno je istaknuti umjetničku slobodu autorice koja kroz mnoge izazove i projekte razvija i njeguje svoj jedinstveni umjetnički rukopis. Ova izložba ne predstavlja samo konačan rezultat – ilustraciju, već tumači sve one misaone i stvaralačke procese koji se odvijaju od trenutka kada se rodila ideja u umu umjetnice pa sve do realizacije ideje u vidu ilustracije i njezinog konačnog ukoričenja unutar publikacije.
Naziv “Putovanja i susreti” objedinjuje sve segmente izložbe, a istovremeno sugerira kako autorica doživljava svoj stvaralački rad. Narodna poslovica “Važno je putovanje, a ne destinacija” može se primijeniti i u području likovne umjetnosti. U likovnosti je vrlo često ključan upravo stvaralački proces odnosno neizvjesnost, učenje, otkriće i spoznaja koji se odvijaju tijekom kreiranja i oblikovanja novog djela, a ono kada je jednom dovršeno, biva spremno otisnuti se u bijeli svijet. Stvaralački rad je za Željku Mezić, kako sâma kaže, oduvijek bio igra, meditacija, izazov, pokušaj nadilaženja osobnih granica, suočavanje sa svojim unutarnjim svijetom i otkrivanje novog svijeta. To je putovanje koje kreće od susreta s tekstopiscem ili vrlo intimnog susreta sa samom sobom ako je riječ o autorskoj slikovnici, te otkrivanjem vlastitih mogućnosti kroz izazove koji se manifestiraju tijekom stvaralačkog procesa. Ilustracije u potpunosti zažive pri susretu s čitateljima koji zapravo nikada ne prestaje, jer knjige i slikovnice ostaju vječni trag u prostoru i vremenu. One su zapis jedne misli, ideje i mogućnosti “što ako”.
Izložba “Putovanja i susreti” obuhvaća selekciju ilustracija iz tematski i stilski vrlo različitih slikovnica i knjiga što omogućuje zainteresiranim posjetiteljima da se detaljnije upoznaju sa širokim dijapazonom autoričina djelovanja. Od vjerojatno najintimnijeg procesa nastanka autorskih slikovnica, preko ilustriranja klasika braće Grimm do cijelog niza slikovnica koje sadrže tekstove u stihovima poput zagonetki i uspavanki, ali i ozbiljnije slikovnice koja se djelomično temelji na stvarnim povijesnim događajima pa sve do knjige za mladež i odraslu dob te u konačnici umjetničkog projekta koji je zahtijevao oblikovanje lika iz poznatog romana Augusta Šenoe.
Autorske slikovnice “Sretan put”, “Zagrljaj” i “Začarana šuma” vjerojatno su najintimniji projekti Željke Mezić. U njima je autorica imala potpunu slobodu oblikovanja kako teksta tako i ilustracija, odabira formata i prijeloma slikovnica. One su nastajale periodično, svake tri do četiri godine, kao svojevrsni odmak od zadanih okvira i očekivanja naručitelja što joj je omogućilo potpuno prepuštanje pričama i ilustracijama koje su navirale spontano, a neke od njih nastale su u jednom dahu. Iako su izvedbeno i sadržajno različite, komparacijom autorskih slikovnica uviđamo likovnu i sadržajnu nit poveznicu – jedinstven likovni rukopis definiran nevjerojatnom toplinom i vedrinom kojom autorica oblikuje važne poruke o hrabrosti, ljubavi i mašti. Od samih početaka, Željka Mezić vjerna je tehnici akvarela i Ecoline bojama kojima intuitivno oblikuje svijet svojih ilustracija. Prirodno osjećanje materije omogućuje joj nevjerojatno široki dijapazon i paletu boja kojima smjelo stvara željenu atmosferu pobuđujući najrazličitije emocije dok pratimo dinamiku i razvoj sadržaja priče. Nevjerojatno topla i emotivna naslovna ilustracija male mišice Marte i lebdećih zavojitih ljestvi koje vode do nasmiješenog Mjeseca nagovješćuju uzbudljivu avanturu u slikovnici “Sretan put”. Veliki grad dočaran kroz brojne vesele kuće u svim bojama s različitim oblicima prozora, vrata i balkona provlačit će se kao prepoznatljiv lajtmotiv autorice i u nekim narednim slikovnicama. Prva autorska slikovnica Željke Mezić govori o svijetu punom boja, mirisa, smijeha i glazbe u kojem se, zahvaljujući zdravoj dozi hrabrosti glavne protagonistice, otvaraju mogućnosti za nove priče i nova iskustva. Uz dinamiku razvoja sadržaja, posebne sekvence unutar slikovnice čine ilustracije u kojima mišica Marta ujutro razgovara sa Suncem i Mjesecom na kraju dana. One su svojevrsni likovni akcenti i misaone pauze te ukazuju na mir i tišinu vlastitih misli.
Četiri godine kasnije, nastala je autorska slikovnica “Zagrljaj”. Vrlo upečatljivo likovno ispričana priča počiva na naglašenom kontrastu crno-bijelih linijski oblikovanih ljudskih likova te rapsodije boja koje sa sobom nosi glavna protagonistica priče – lutka Lulu. Kod prikaza grada i dalje je sve puno detalja kroz linije, ornamente i teksture, ali široki spektar boja koncentriran je oko glavnog lika kako bi se što živopisnije istaknula nevjerojatna moć i snaga odnosno učinak zagrljaja ljubavi. Dinamična priča o ljubavi, sreći, davanju i uzvraćanju emocija, ali i povremenom izostanku istih, završava ispunjenjem nemoguće misije – zagrljajem cijelog svijeta – te tako potvrđuje da su čuda moguća.
Treća autorska slikovnica “Začarana šuma” kao da sažima iskustva iz prethodne dvije i objedinjuje ih u do sada najbogatijoj rapsodiji boja koja će postati zaštitni znak Željke Mezić. Izmjenom tonsko oblikovanih velikih površina ploha s bojama koje su intenzivne i snažne, ali ih lazurnost i tankoćutnost akvarela ublažava te čini podatnim i nježnim, autorica gradi svijet nevjerojatne vedrine, topline i veselja. Tonske izmjene najbolje su vidljive u trenutku transformacije žive i vesele šume obasjane sunčevom svjetlošću u zagasitiju, mračniju vizuru definiranu hladnim ljubičasto-sivim i plavo-ljubičastim tonovima. Riječ je o prikazu ključnog trenutka u kojem hrabar, uporan, izdržljiv i znatiželjan zeko donese odluku otisnuti se u nepoznati dio šume, a njegova hrabrost i upornost na kraju biva nagrađena pronalaskom mašte. Iako je Željka Mezić oblikovala mnoštvo različitih vizura od brojnih interijera, preko morskih i urbanih veduta, nekako se stječe dojam da je idilična šuma puna životinja, zelenila, stabala, cvijeća i čudnovatih šarenih biljaka prirodno okruženje kojem se autorica uvijek iznova vrlo rado vraća.
Autorske slikovnice Željke Mezić izraz su njezinih likovnih i sadržajnih afiniteta, dok nas ilustracije u slikovnicama drugih tekstopisaca upoznaju s izazovima te širinom i bogatstvom izričaja prilikom realizacije pojedinih narudžbi. Zbog različitih vrsta tekstova (bajke, zagonetke, uspavanke, pjesme) možemo pratiti raspon promjena u izričaju od djelovanja unutar strogo zadanih okvira pa sve do gotovo potpune slobode kakva se obično pronalazi isključivo prilikom oblikovanja autorskih slikovnica ili ilustracija koje nisu naručene, nego su stvorene iz vlastite potrebe i želje. Simbolično, upravo klasici braće Grimm “Ivica i Marica” (2010.) i “Trnoružica” (2021.) kronološki uokviruju ovu izložbu. Slikovnica “Ivica i Marica” predstavlja svijetli primjer spoja ključnih emocija poput povezanosti brata i sestre s pročišćenim i tonski oblikovanim formama suvremenog likovnog izričaja. U tom spoju očuvana je unutarnja radost i toplina kao ključni element koji čini likovni izraz Željke Mezić bezvremenskim.
Niz slikovnica “Pogodi, pogodi!”, “Mjesecolendar”, “Uspavanke za pospanke” i “Što ću biti kad odrastem” obuhvaća zagonetke, uspavanke i pjesme koje je autorica u suradnji s piscima uspješno vizualizirala – od ilustriranja pojedine zagonetke i zanimanja jedinstvenom ilustracijom i glavnim protagonistima pa sve do izazova sažimanja svih elemenata koji predstavljaju pojedini kalendarski mjesec u jednu ilustraciju. Iako pjesme mogu biti zahtjevnije za ilustriranje zbog smanjene narativnosti i veće zastupljenosti misaonih poruka, one istovremeno omogućavaju veću slobodu izražavanja i ilustriranja sadržaja. Nevjerojatna je sposobnost Željke Mezić da osjeti i uhvati toplinu, emociju, ushit i veselje što je posebno vidljivo kod ilustracija u slikovnici “Uspavanke za pospanke”. Ilustracije koje prate pojedinu uspavanku su likovno toliko neodoljive i estetski pažljivo oblikovane da se doslovce osjeti sva sreća i radost utkana u njih.
O iznimnoj sposobnosti transformacije, uz neupitno zadržavanje svog jedinstvenog likovnog rukopisa, svjedoči slikovnica “Toplo švedsko more”. Djelo govori o ozbiljnijoj i kompleksnoj priči djelomično utjelovljenoj na stvarnim povijesnim događajima, a prilikom oblikovanja ilustracija autorica je sačuvala lazurnost i nježnost oblikovanja formi dok je spektar boja sveden na plavi i zemljani tonski registar.
Uz emotivne i ozbiljnije slikovnice, pravo bogatstvo izričaja pronalazimo u onima koje sadrže dozu duhovitosti i veselja kao što je to slučaj sa slikovnicama “Životinjska abeceda” i “Naopake bajke”. Upravo je u njima do punog izražaja došla posve opuštena, zaigrana i pomalo vragolasta strana ilustratorice o čemu svjedoči nevjerojatna lakoća izričaja prilikom oblikovanja suptilnih, a opet nevjerojatno duhovitih prikaza glavnih protagonista, posebice u krupnim kadrovima likova iz svima nam dobro poznatih bajki.
Drugačiju vrst izazova ponudio je projekt “Knjige naših ulica” za koji je Željka Mezić ilustrirala lik Branke prema romanu Augusta Šenoe. Autorica je uspjela utkati u jednu ilustraciju sva značenja, slojeve i kompleksnosti glavnog lika u formi portreta, ali i sadržaj i radnju romana kroz popratne motive i elemente, a da pritom ne pretjera u narativnosti i nagomilavanju detalja.
Niz ilustracija nastao za knjigu “Misli o odgoju i dobroti” dao je Željki Mezić toliko željenu slobodu. Na temelju misli i razmišljanja autorice teksta, kroz svoj prepoznatljivi likovni rukopis, Željka Mezić ilustrirala je vrijednosti, ali i izazove suvremenog doba o kojima piše autorica knjige, sažimajući ih u misaone likovne crtice i zadržavajući se pritom u području figuracije.
Kronološki posljednja predstavljena slikovnica na izložbi, “Trnoružica” kao da objedinjuje neke ranije, a sad već prepoznatljive likovne elemente i motive Željke Mezić poput prikaza idilične prirode, neopisive ljepote i nježnosti princeza iz bajki uz prepoznatljive sporedne likove poput točkastog psa na dvoru s kojim smo se susreli u ranijim uspavankama i zagonetkama.
Predstavljene originalne ilustracije Željke Mezić, kao organska živa materija, posjeduju iskonsku energiju autorice te predstavljaju nezamjenjivu likovnu vrijednost teksture papira, lazurnosti boje i jedinstvenog autoričinog rukopisa. Uz selekciju ilustracija, u vitrinama kroz predstavljene materijale otkrivamo i ono što se zbivalo prije i poslije nastanka pojedine ilustracije. Kod većine autorskih slikovnica, potaknuta vizualnim doživljajem, autorica je s lakoćom oblikovala vlastite priče. No, u radu s drugim autorima, stvaralački proces obuhvaćao je niz misaonih, koordinatorskih i procesualnih radnji kao što su višestruko čitanje teksta, oblikovanje ideja i likova, razrada nastalih ideja te završne korekcije i definicija kadrova prije konačnog slikanja pojedine ilustracije na akvarel papiru. O cjelokupnom procesu svjedoči niz skica, bilježnica, tekstova, papira, kistova, boja i popratnih radnih materijala izloženih u vitrinama. Oni nam dočaravaju duh radnog prostora i energije prilikom stvaralačkog procesa te približavaju kompleksnost, slojevitost i zahtjevnost svijeta ilustratora, ali i nevjerojatno bogatstvo mogućnosti izričaja i kreacije.
Ovaj široki dijapazon djela i uvjeta rada omogućuje nam da upoznamo osobnost autorice Željke Mezić kroz njezinu suptilnu, profinjenu i nježnu, ali istovremeno snažnu umjetničku i estetsku kvalitetu oblikovanja, individualnost i originalnost pristupa te sposobnost usklađivanja slike s tekstom u različitim područjima. Jedna od ključnih karakteristika ilustracija Željke Mezić, koja se provlači kroz sva djela neovisno o visini, težini i zahtjevnosti zadatka, jest nevjerojatna toplina, veselje, radost i ushit koji krase mnoge priče i protagoniste njezinih ilustracija. Energija autorice možda se najviše osjeti u nevjerojatno divnoj, toploj i krajnje ljudski ostvarenoj korelaciji između glavnih likova te neposrednom prikazu njihove komunikacije. Kao da si je autorica u svojoj kreativnoj i umjetničkoj slobodi postavila prioritet očuvati sve one emocije, stanja i vrijednosti poput nježnosti, topline, suosjećajnosti, velikodušnosti, dobrote, empatije, ljubavi, veselja, radosti, zaigranosti, oduševljenja, hrabrosti i radoznalosti, a koje nam suvremeni svijet želi otrgnuti iz ruku. Ali ne samo nama odraslima, već i onima najmlađima koji bi trebali odrastati na krilima mašte, bezbrižnosti i ljubavi kako bi jednog dana svijet učinili lijepim, plemenitim i humanim te na taj način potvrdili da su čuda moguća uz malo mašte i hrabrosti.
Fotografije s otvorenja izložbe: