20.1.-24.1.2025., Centar za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor”, Karlovac
Od 20. do 24. siječnja 2025. godine održan je 51. ZILIK (Zimska likovna kolonija) u Karlovcu u organizaciji Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor” (nekadašnji Dom za djecu “Vladimir Nazor” Karlovac) u suradnji s brojnim likovnim umjetnicima i umjetnicama koje je selektirala izbornica ZILIK-a, povjesničarka umjetnosti i muzeologinja Sonja Švec Španjol.
ZILIK (Zimska likovna kolonija) jedna je od najdugovječnijih, ali i najposebnijih likovnih kolonija u Hrvatskoj, jer je osnovana s iznimno plemenitom svrhom – za i zbog djece bez adekvatne roditeljske skrbi tj. za štićenike Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor” u Karlovcu. Od 1974. godine iz potrebe pružanja topline i pažnje djeci bez odgovarajuće roditeljske skrbi, tadašnji ravnatelj dječjeg doma Pero Car te supružnici Petar i Dana Grgec, osnovali su ZILIK koji otvara vrata likovnom stvaralaštvu djece, razvijajući njihov osjećaj za lijepo te omogućuje inspirativne trenutke druženja djece i umjetnika. Čak je i ugledni povjesničar umjetnosti, likovni kritičar i muzealac Vladimir Maleković istaknuo kako je “ZILIK jedina kolonija u nas koja ima program i svrhu”.
51. ZILIK – Cijenimo ono što imamo!
Veliki ZILIK i ove godine zadržao je međunarodni karakter te su na njemu sudjelovali umjetnici i umjetnice iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Slovenije i Crne Gore. U sklopu Malog ZILIK-a pet akademskih umjetnica i umjetnika pripremilo je i održalo raznolike i kreativne likovne radionice za djecu iz Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor” te djecu iz škola i domova iz cijele Hrvatske koji redovno svake godine dolaze na ZILIK. Uz Mali i Veliki ZILIK organizirano je i posebno iznenađenje za štićenike Centra. Naime, u sklopu svečanog zatvaranja kolonije i otvorenja izložbe radova nastalih na 51. ZILIK-u, članovi Hrvatskog društva karikaturista crtali su brzopotezne karikature malih Nazorića te ih poklonili djeci za trajnu uspomenu i sjećanje na 51. ZILIK. Kruna svih kulturno-umjetničkih događanja bilo je svečano otvorenje 51. ZILIK-a u sklopu kojeg su Nazorići izveli Ježevu kućicu i otvorena je samostalna izložba “Album mentalnih fotografija” red. prof. mr. art. Siniše Reberskog u Gradskom kazalištu “Zorin dom”.
Autor se predstavio s 13 recentnih radova izvedenih u tehnici akvarela na papiru različitih formata, a o izložbi je viša kustosica Sonja Švec Španjol zapisala: “Kako bi sačuvao od nestajanja niz jedinstvenih trenutaka provedenih u prirodi, Siniša Reberski “fotografira okom” te kontinuirano pohranjuje snimljene kadrove u vlastiti “mentalni album”. S vremena na vrijeme, autor okreće listove tog albuma i nastoji najupečatljivije “mentalne fotografije” pretočiti u akvarele na praznim plohama papira. Nevjerojatna moć transformacije, koja se odvija tijekom stvaralačkog procesa, počiva na činjenici da autor iz jednog, naizgled posve običnog, prizora apstrahira svu onu ljepotu, čar, bogatstvo i misteriju prirode koju potom bilježi na površini papira u tehnici koju najviše osjeća svojom – akvarelu.” Izložba je bila otvorena za posjetitelje sve do petka 24. siječnja 2025.
Tema 51. ZILIK-a bila je CIJENIMO ONO ŠTO IMAMO, jer se njome objedinila tema središnje izložbe kojom je otvoren 51. ZILIK kao i sadržaji svih likovnih radionica koje su održane u sklopu Malog ZILIK-a.
Veliki ZILIK
Na Velikom ZILIK-u sudjelovali su dugogodišnji prijatelji ZILIK-a, umjetnici Zoran Durbić, Nedeljko Tintor, Ivana Maradin, Ljubica Leš, Boško Rupčić i Miroslav Krnić te 11 umjetnika i umjetnica iz cijele Hrvatske i regije tj. Bosne i Hercegovine, Slovenije, Srbije i Crne Gore.
Autori izabrani putem javnog natječaja su: Brut Carniollus, Iva Katalinić, Goran Kujundžić, Ana Lompar, Antonia Maričević, Binasa Memić, Helena Nemeš, Tatjana Mijatović, Maja Perak, Nataša Vuković i Lazar Živković. Svi odabrani umjetnici zadovoljili su kriterije kvalitetnog umjetničkog djelovanja i izraženog afiniteta za rad i boravak u zajedničkom prostoru s djecom, a mnogi od njih imaju i bogato pedagoško iskustvo. Uz nove sudionike, neki umjetnici su već ranije sudjelovali na ZILIK-u te su se odlučili ponovno prijaviti što samo potvrđuje da su misija i bit ZILIK-a uspješno ostvareni.
U sklopu Velikog ZILIK-a umjetnica Iva Katalinić održala je zanimljivu i inspirativnu radionicu ručnog veza na koju se odazvao veći broj štićenica Doma. Svi sudionici Velikog ZILIK-a doprinijeli su pozitivnoj atmosferi ZILIK-a ne samo svojim radovima već i dobrim raspoloženjem, razgovorom i razmjenom iskustava. Uvijek je lijepo vidjeti različite generacije autora iz cijele regije kako se upoznaju, druže i razgovaraju o umjetnosti.
Mali ZILIK
51.ZILIK počeo je u 10 sati u ponedjeljak 20. siječnja 2025. i to Malim ZILIK-om odnosno radionicom “Grad glazbe” koju je vodila magistra likovne pedagogije Mateja Rusak. S obzirom da Mateja Rusak dolazi iz Varaždina – prvog hrvatskog grada koji ponosno nosi titulu UNESCO-vog grada glazbe, djeca su dobila u zadatak osmisliti grad iz mašte inspiriran zadanim glazbenim instrumentima pri čemu su se upoznala s različitim vrstama linija, tonova, ploha i struktura te spoznala dublje značenje pojma grada. U konačnici, nastali su čudesni imaginarni gradovi u tehnici akvarela.
U utorak 21. siječnja profesor likovne kulture Dubravko Kastrapeli održao je vrlo živu i veselu radionicu pod nazivom “Zločesti mačak” na kojoj su djeca zajednički izradila strip o nestašnom crnom mačku inspiriran pjesmom Drage Gervaista pod nazivom “Morčić”. Cilj radionice bio je približiti djeci poeziju Drage Gervaisa na zanimljiv i razumljiv način te im predstaviti široke mogućnosti izražajnosti linije, ali i naučiti ih kako ispričati priču kroz likovnost. Djeca su uspješno savladala zadatak, a završni radovi izvedeni su u tehnici tuša na papiru u roli i bili su dugački i po nekoliko metara.
Srijeda 22. siječnja bila je rezervirana za magistru konzerviranja i restauriranja umjetnina Marinu Fernežir i radionicu “Tradicijske dječje igračke iz hrvatske baštine” na kojoj su se djeca upoznala sa zaboravljenim svijetom tradicijskih drvenih igračaka, ali i dobila mogućnost stvoriti vlastiti svijet igračaka inspiriran tradicijom. Osim djece, na radionici su sudjelovali i umirovljenici iz Doma sv. Antun te je bilo zanimljivo vidjeti najmlađe i najstarije kako se podjednako vesele i zajednički kreativno stvaraju nešto novo. I dok su se najmlađi tek upoznavali s tradicijskim igračkama, umirovljenici su se kroz ovu radionicu vratili u djetinjstvo vidjevši razne tradicijske igračke koje je umjetnica Marina Fernežir donijela na radionicu.
U četvrtak 23. siječnja magistra slikarstva Iva Starac održala je radionicu “Biom budućnosti: Svijet moje najdraže životinje”. U uvodnom dijelu polaznici su naučili što je to biom i razmišljajući o budućnosti našeg planeta trebali su zamisliti kako bi njihova najdraža životinja mogla izgledati u dalekoj budućnosti u promijenjenom okolišu. Potom su, radeći u grupama, izradili diorame s prikazom odabrane životinje i njezinog novog izmijenjenog okoliša. Nastala su uistinu vrlo maštovita i međusobno raznolika djela, a djeca su nam, kao i mnogo puta ranije, dala za misliti u kojem smjeru ide naš svijet.
Posebni gosti pridružili su se u četvrtak na popodnevnoj radionici. Naime, umjetnica Jasmina Jakopanec koja je ranijih godina sudjelovala na Malom i Velikom ZILIK-u, ovaj put u ulozi učiteljice, dovela je svoje školarce iz Osnovne škole Cestica na likovnu radionicu Ive Starac, a nakon radionice učenice i učenici su razgledali samostalnu izložbu Siniše Reberskog u Gradskom kazalištu “Zorin dom”.
Mali ZILIK zatvorili smo radionicom “Alternativni plakat za ZILIK” koju je osmislio akademski slikar-grafičar Želimir Fišić, a koju su vodili izbornica ZILIK-a Sonja Švec Španjol te umjetnici, sudionici Velikog ZILIK-a, Zoran Durbić i Nedeljko Tintor. Djeca su osmislila i razradila posve novi vizualni identitet ZILIK-a te su svoje interpretacije izveli u živopisnim i veselim kolažima.
Radionice su se održavale svaki dan od ponedjeljka do petka od 10 do 12 sati i od 15 do 17 sati izuzev petka 24. siječnja kada je održana samo prijepodnevna radionica, jer je navečer u 19:30 sati u dvorani u kojoj se održavao Mali ZILIK svečano otvorena izložba radova nastalih na 51. Velikom i Malom ZILIK-u.
Poklon članova Hrvatskog društva karikaturista: crtanje brzopoteznih karikatura djece
U petak 24. siječnja 2025. u sklopu svečanog zatvaranja ZILIK-a i otvorenja izložbe radova nastalih na Malom i Velikom ZILIK-u u dvorani gdje se održavaju likovne radionice Malog ZILIK-a u sklopu Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor” u goste su došli članovi Hrvatskog društva karikaturista: predsjednik Hrvatskog društva karikaturista Nik Titanik, dopredsjednik Davorin Trgovčević i članovi Milan Lekić Lex i Krešimir Kveštek. Dragi gosti cijelu su večer crtali brzopotezne karikature djece sve dok nisu portretirali sve Nazoriće kojima su potom darovali njihove portrete kao trajnu uspomenu na 51. ZILIK.
Na realizaciji 51. ZILIK-a sudjelovali su svi zaposlenici Centra za pružanje usluga u zajednici “Vladimir Nazor” kao i izbornica ZILIK-a Sonja Švec Španjol. Posebno treba istaknuti nezaobilazne i divne kuharice Lelu i Anitu te kuhara Ivana koji svake godine brinu da svi gosti ZILIK-a, i mali i veliki, budu siti, sretni i puni energije za mnoge kreativne i umjetničke aktivnosti kojima biva ispunjen svaki ZILIK!
Za odličnu glazbenu atmosferu završne večeri, koju je Centar pripremio za goste i organizatore ZILIK-a, bili su zaslužni Tomica Jambrošić i Strings band.
Nakon punih pola stoljeća ZILIK i dalje nastavlja sa svojom vizijom i misijom uveseljavanja onih najbitnijih, a to su mali Nazorići i njihovi prijatelji iz škola i domova iz cijele Hrvatske!
Fotografije s otvorenja završne izložbe: